2018 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? - 2018 DGS Sınav Tarihi

2018 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2018 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?
Bu yazıyı oylayın

ÖSYM 2018 DGS sınavının tarihi değiştirdi!

Geçtiğimiz günlerde değişen TYT YKS sınavlarından sonra 2018 DGS sınavı da ertelendi. ÖSYM ani bir şekilde değişiklik yaptığını açıkladı. Değişikliğin neden yapıldığı ise açıklanmadı. Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan öğrencilerin başvurabildiği bir sınav DGS. Ön lisans mezunu olan öğrenciler lisans diploması alabilmek için bu sınava başvuruyor. Sınav eşit ağırlık düzeyinde yapılan bir sınav. Yani öğrenciler 60 sayısal ve 60 sözel soru çözüyorlar. Toplamda 120 sorudan sorumlu tutulan öğrencilere 140 dakika veriliyor. ÖSYM’nin bu değişikliği ertelenen üniversite sınavı nedeniyle yapıldığı söylentileri dolaşıyor. Peki 2018 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2018 DGS Sınavı

Adaylar bu sene de geçen yıl olduğu gibi 20 tercih yapabilecekler. Her bölüm DGS sınavı için %10’luk bir kontenjan ayırıyor. Bu da bu sınava giren öğrencilerden bir bölüme en az 5 en fazla da 10 adet öğrenci girebilecek. Sınav başvuruları AÖF binalarından, Meslek Yüksekokul Müdürlüklerinden ve ÖSYM İl Sınav yöneticiliklerinden yapılabilir. Sınav başvuruları 16 – 24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Öğrenciler sınav ücretini ÖSYM’nin açıkladığı bankalar üzerinden yatırabilirler. Sınav başvuru tarihlerini kaçıranlar için geç başvurular 5 Haziran tarihinde açılacak. Geç başvuru yapan öğrenciler sınav ücretlerini sadece internet üzerinden ödeyebilecekler. Adaylar sınava istedikleri kadar girebilirler. Birden fazla giren öğrenciler için puan kesintisi yapılmamaktadır.

2018 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Önceden 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılması planlanan DGS sınavı 24 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sınav kitapçıklarının ve cevap anahtarı 31 Temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor. Sınavda uygulanan kat sayılar her sene girecek olan kişi sayısına göre değişiyor. Sınav sonuçlarının 16 Ağustos 2018 tarihinde ilan edilecek. Sınav sonuçlarınızın hesaplamasını önceden yaptıysanız gerçek sonucunuz sınav sonucunuzdan farklı olabilir. Eğer sınava girmeden önce giriş belgenizi kaybederseniz dilekçe yazıp ÖSYM binasına başvurabilirsiniz. Sınav ücretini ödediğinizi belirten makbuzu kullanarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Sınav giriş belgesi olmayan öğrenciler sınava alınmamaktadırlar. Sınavda adayların yanında kalem, silgi benzeri eşyalar götürmesine gerek yok. Diğer sınavlarda uygulanan tüm işlemler bu sınav için de geçerlidir.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...