2018 TYT – YKS Sınavları Ertelendi Mi? - 2018 YKS Tarihleri

2018 TYT – YKS Sınavları Ertelendi Mi?

2018 TYT – YKS Sınavları Ertelendi Mi?
Bu yazıyı oylayın

2018 TYT – YKS Sınavları Ertelendi Mi? Erken seçimin gerçekleşeceği tarihte TYT – YKS sınavları gerçekleşecekti. YÖK erken seçim kararının açıklanmasının ardından acil bir şekilde toplantı yaptı.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarından sonra başkanlıkta erken seçime gidilmesi konusu gündem oldu. Dün parti başkanları bir araya gelerek erken seçime gidilmesi kararı aldılar. Alınan karara göre erken seçim 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek. Erken seçimin gerçekleşeceği tarihte TYT – YKS sınavları gerçekleşecekti. YÖK erken seçim kararının açıklanmasının ardından acil bir şekilde toplantı yaptı. 2018 TYT – YKS sınavları ertelendi mi? sorusunun yanıtını ve sınav hakkında merak edilen her şeyi yazıda bulabilirsiniz. Üniversiteye hazırlanan öğrencileri ilgilendiren sınava yaklaşık 2 milyon öğrenci girecek.

TYT ve YKS Sınavı Nedir?

Değişen sınav sistemi ile birlikte öğrenciler iki oturumda sınava girecekler. İlk sınavda öğrencilere 40 Temel Matematik, 40 Türkçe, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler sorusu sorulacak. TYT sınavı tüm liseli öğrencilerin girebileceği ortalama düzeyde bir sınav olacak. Temel matematik ve Türkçe bilgisi bulunan bütün öğrenciler sınavdan geçerli not alabilirler. Öğrenciler daha sonrasında kendi alanları ile ilgili olan 2. Oturuma girecekler. Sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrencileri bir oturumda sınava girecek. Yabancı dil öğrencileri ise kendilerine özel hazırlanmış olan Yabancı Dil Testine girecekler. TYT sınavı toplamda 135 dakika sürecek. Yabancı dil sınavı 120 dakika, YKS sınavı ise 180 dakika sürecek. Üniversite sınavının ikinci oturumuna 2 milyon 19 bin aday YKS sınavına girecekken, 131 bin 448 aday da yabancı dil sınavına girecek.

2018 TYT – YKS Sınavları Ertelendi Mi?

Erken seçim kararının alınmasından önce TYT sınavı 23 Haziran’da YKS ve YDT sınavları 24 Haziran’da yapılacaktı. YÖK toplantısı sonucunda sınavlar bir hafta ertelendi. Yani TYT sınavı 30 Haziran 2018 tarihinde 10:15’te yapılacak. YKS sınavı ise 1 Temmuz 2018 tarihinde 10:15’te gerçekleşecek. YDT sınavı da 1 Temmuz 2018 15:45’te gerçekleşecek. Sınavın ileri alınması öğrencilerin sınav giriş belgelerinin çıkış tarihini de etkiledi. Öğrenciler 20 Haziran 2018’te sınav giriş belgelerini çıkartabilecekler. YÖK henüz sonuçların açıklanma tarihi ve yerleştirme sonuçlarının tarihi için bir açıklamada bulunmadı.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...