Ahlat Ağacı Filmi Ne Zaman Vizyona Giriyor? - Ahlat Ağacı Konusu

Ahlat Ağacı Filmi Ne Zaman Vizyona Giriyor?

Ahlat Ağacı Filmi Ne Zaman Vizyona Giriyor?
Bu yazıyı oylayın

Cannes Film Festivalinde ilgi gören ve sinema eleştirmenlerinden 5 yıldız alan film Türkiye’de merakla bekleniyor.

Bu yıl 71.si düzenlenen Cannes Film festivalinde Altın Palmiye ödülü için yarışan filmler arasında Ahlat Ağacı da vardı. Ahlat Ağacı konusu ile Cannes film festivaline de damga vurdu. Yazar olmak isteyen bir gencin, kitabını çıkarmak için gerekli parayı denkleştirmek üzere köye dönmesi konu alınıyor. Filmde Doğu Demirkol, Hazal Ergüçlü, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar gibi önemli oyuncular yer alıyor. Daha şimdiden gündeme bomba gibi düşen filmin vizyona girmesi merakla bekleniyor. Film Nuri Bilge Ceylan’ın 9. filmi. Filmin fragmanının film hakkında hiçbir şekilde ipucu vermemesi de oldukça merak uyandırıyor. Peki Ahlat Ağacı Filmi Ne Zaman Vizyona Giriyor?

Ahlat Ağacı Konusu

20’li yaşında olan Sinan üniversiteyi bitirince memleketine geri döner. Sinan çocukluğundan beri yazar olmak istemiştir ve ilk kitabını yazmıştır. İlk kitabını bitiren Sinan memleketinde kitabına sponsor bulmak ister. Kendisine sponsor arayan Sinan, ailesiyle ilgili sorunlarla yüzleşirken bir yandan da eskiden tanıdığı insanlarla yeniden bir araya gelir. Geçmiş hesaplaşmaları ile birlikte gelen karşılaşmalar Sinan’ın kendi iç dünyası ile yüzleşmesiyle son buluyor. Doğu Demirkol’un Sinan’ı oldukça başarılı bir şekilde canlandırmış. Fragmandan gerilim ve dram hissedilse de filmin ilk yarısı oldukça mizah unsuru barındırıyor. Filmin senaryosu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Akın Aksu tarafından yazıldı.

Ahlat Ağacı Filmi Ne Zaman Vizyona Giriyor?

Cannes Film Festivalinden ödülsüz dönen film 3 saat uzunluğunda. Cannes tarafından filmin uzunluğunun kısaltılması teklif edilse de yönetmen talebi reddetti. Dünyanın en önde gelen sinema yazarlarından biri olan Peter Bradshaw, The Guardian’da yer alan köşesinde filme 5 yıldız verdi. Film Türkiye’de de oldukça merak ediliyor. Film Türkiye’de 1 Haziran’da gösterime girecek. Kültür Bakanlığından da destek alan film Çanakkale’de geçiyor. Ceylan filmin konusunun Çanakkale’de tanıştığı öğretmen bir babadan esinlendiğini söyledi. Dede, baba ve oğulu kapsayan 3 jenerasyon arasındaki güç savaşlarını ve ne kadar benzer oldukları filmde kolaylıkla görülebiliyor. Filmin uzun süre vizyonda kalması da bekleniyor.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...