Erken Emeklilik Yasası Ne Zaman Çıkıyor 2016 ?

Erken Emeklilik Yasası Ne Zaman Çıkıyor 2016 ?

Bu yazıyı oylayın

Siz erken emekli olabililecekmisiniz bu yazıyı okumadan bilemezsiniz.

Erken emeklilik yasası ne zaman çıkıyor ? : Erken emeklilik yasası için aşağıdaki bilgileri dikkatli okumanız gerekmektedir .

Eğer yaşınız olması gerekenden büyükse ve nufus’a yaşınız ufak yazdırıldıysa bu bir erken emeklilik sebebidir , eğer bu durumu kanıtlayabileceğiniz bir materyal var ise elinizde bunu derhal kullanın eğer böyle bir belge elinizde yoksa bunu mahkemeler aracılığı ile mümkün kılabilirsiniz .

Bir diğer yeni haber ise meslek lisesi mezunları için , lise yıllarında bir çoğumuz staj yaptık fakat bu staj tarihi sizin sigorta başlama tarihi olarak sisteme kayıtlı değildi , şuan sistemde sigorta girişiniz lisede staj yaptığınız tarih olacaltır buda şu demektir yaş bekleyenler eğer 1-2 seneniz kaldıysa bu yeni kanun sizi emekli yapabilir bir örnekle durumu daha iyi anlatmaya çalışalım : ben 2004 yılında staj yaptım daha sonra üniversiteye gittim 2009 yılında ilk defa gerçekten sigortalı bir işe girdim , eski sisteme göre benim sigorta girişim 2009 yeni sisteme göre sigorta girişim 2004 yani bu durum beni 5 yıl erken emekli yapıyor .

Öğretmen olmak ; evet yanlış okumadınız öğretmen aolmak sizi 5 yaş daha erken emekli edebilir sebebi ise : yakın zamanda yapılan bir araştırmada öğretmenlik insanı çok fazla yıpratan mesleklerden birisidir bunu göz önünde bununduran yetkililer öğretmenlere bu hakkı tanımıştır .

Doğum yapan kadınlar: Eğer bir kadın bir işyerinde sigortalıyken doğum yapmışsa 3 çocuğakadar devlete borçlanarak 2165 gün ödeyerek erkenden emekli olabiliyor fakat herhangi bir sigortası olmayan kadınlar malesef bu yasadan yararlanamıyorlar .

Askerlik borçlanması : Eğer sigorta girişiniz olmadan askere gittiyseniz bu tarihi geri çekebiliyorsunuz yani 18 ay askerlik yapmış birisi olarak 540 gün ödeyerek sigorta giriş tarihini öne almış oluyorsunuz , eğer askere gitmeden önce sigorta girişiniz varsa bu durumda prim eksiğiniz varsa bunu kapatabilirsiniz .

Şimdilik sizler için edinebildiğimiz bilgiler bunlarile sınırlıdır . Bilgilerin doğruluğunu devlet dairelerini arayarak veya ziyaret ederek net bir şekilde öğrenebilirsiniz 2016 yılında erken emeklilik yolu gözleyenlere bol şans dileriz .


Comments to Erken Emeklilik Yasası Ne Zaman Çıkıyor 2016 ?

  • BEN DE LİSE DÖNEMİNDEYKEN STAJ YAPMIŞTIM 2005 YILINDA DEVLET MEMURU OLDUM BEN BU YASADAN NASIL YARARLANABİLİRİM BANA YOL GÖSTERİP YARDIMCI OLURMUSUNUZ.

    ENGİN 28 Ocak 2016 14:42 Cevapla
    • Engin devlet memuru olmuşsun erken emeklilik istiyorsun, sonrada emekli olduğun halde çalışmak isteyeceksin. Sana yol göstermek istiyorum. Git buradan 🙂

      Adalet 24 Temmuz 2016 00:11 Cevapla

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...