Donald J. Trump Görevine Ne Zaman Başlayacak?

Trump Görevine Ne Zaman Başlayacak?

Trump Görevine Ne Zaman Başlayacak?
Bu yazıyı oylayın

ABD seçimlerinde başarılı gelen Donald J. Trump Görevine Ne Zaman Başlayacak?

Büyük seçim sona erdi. Bir çok teori çizilip biçildi ve seçimden galip olarak Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald J. Trump zafer ile ayrıldı. 228 oya karşılık olarak 279 oyla başkan seçilen Trump’a beyaz saray yolu gözüktü. Trump Görevine Ne Zaman Başlayacak? soruları akıllarda oluşan en önemli sorulardandı. %47 başarı ile başkanlık yarışında galip gelen Trump bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Ülkemiz Cumhurbaşkanı tarafından aranarak tebrik edilen Trump ülkemizle müttefik halinde kalmayı istediğini belirtti. Seçimlerde verdiği vaatler ise oldukça iddalı vaatler. Biraz göz atalım;

Göçmen Durumu

Trump’ın seçim vaatlerinde en çok dikkat edilen nokta şüphesiz göçmenlik durumlarıydı. Ülkede bulunan yasa dışı tüm göçmenleri sınır dışı edeceğini belirten Trump bu söyleminden seçim propagandaları devam ederken hafif hafif vazgeçmişti.

Meksika hattına duvar öreceğini belirten Trump bu gibi söylemlerinin hala arkasında durmakta. Öte yandan terör faaliyetleri ile yüz yüze kalmış ülkelerden gelen göçmen trafiğini de askıya alacağını belirtmişti.

Amerikan rüyasını gerçekleştireceğini belirten Trump bir çok ülkede iş yapmış sadece bir iş adamıdır. 60 yıldır siyasetle alakalı olmayan seçmenleri seçmeyen Amerikan halkı bir ilki de Trump ile yapmış oldu. Yoğun olarak beyaz Amerikalılardan oy almayı başaran Trump ülkede bulunan suç işlemiş yasa dışı göçmenleri de derhal sınır dışı edeceğini belirtti.

İç ve Dış Politika

İç politikada ekonominin günden güne gerilediğini öne süren Trump devletin ayakta durabilmesi için Vergileri yarı yarıya düşüreceğini belirtmiştir. Özellikle kurumlar vergisi ile alakalı iyileştirmeler yapacağını belirtmiştir. Hali hazırda yürütülen serbest ticaret anlaşmalarına ise karşı olduğunu belirtmiştir.

Türkiye ile müttefik kalacağını New York Times gazetesinde belirten Trump, Clinton’un Ypg için yaptığı açıklamadan farklı düşünmediği belirgin. 15 Temmuz’da yaşanan durumlar için Erdoğan’ı derinden tebrik ettiğini belirten Trump ilerleyen günlerde bakalım ülkemizle nasıl bir ilişki içerisinde olacak.

Trump Görevine Ne Zaman Başlayacak?

9 Kasım günü seçimlerde başarılı olan Donald J. Trump görevine ne zaman başlayacak soruları sorulurken. Ocak 2017‘den sonra görevine başlayacağı bildirildi. Bu tarihten itibaren vaatlerini yerine getirmeye başlayacağı düşünülmekte.


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...